E-Pit – szybkie rozliczenie bez wychodzenia z domu

Wraz z rozpoczęciem nowego roku powstają również nowe obowiązki. Jednym z nich jest rozliczenie podatkowe, które wielu podatnikom sprawia problemy. Rozliczenie PIT jest jedną z tych powinności, które często odkłada się na ostatnią chwilę. Wynika to z braku czasu lub po prostu braku umiejętności. Niestety nie jest to takie proste, często ludzie muszą szukać pomocy przy rozliczeniu. Na szczęście Ministerstwo Finansów stworzyło usługę umożliwiającą złożenie deklaracji w prosty sposób, bez wychodzenia z domu. 

E-Pit co to takiego

Twój e-Pit jest usługą stworzoną przez Ministerstwo Finansów, aby umożliwić szybkie złożenie deklaracji przy użyciu komputera przez podatnik.info. Wystarczy wejść na stronę gov.pl i zalogować się przy użyciu profilu zaufanego, bankowości mobilnej lub e-dowodu. Po zalogowaniu czeka już wypełniona deklaracja, wystarczy ją sprawdzić, nanieść ewentualne poprawki i wysłać. Nie trzeba niczego liczyć ani spędzać długich godzin na zastanawianiu się co wpisać w konkretną rubrykę. Wszelkie informacje zawarte w deklaracji są wypełniane przez urząd skarbowy. Podatnikowi zostaje tylko sprawdzenie zgodności, wpisanie przysługujących ulg i dodanie organizacji, jakiej chce się podarować 1% podatku. Należy pamiętać, że automatyczne rozliczenie jest indywidualne, żeby rozliczyć się wspólnie, należy zaznaczyć taką opcję i dodać współmałżonka. Następnie pozostaje tylko zatwierdzić i wysłać.

Kto może wypełnić e-Pit

Z usługi może skorzystać każdy, kto ma dostęp do komputera i Internetu, i w roku podatkowym uzyskał jakikolwiek przychód wymagający opodatkowania. Nie trzeba posiadać profilu zaufanego ani podpisu elektronicznego, aby skorzystać z tej możliwości. Wystarczy przy logowaniu podać PESEL lub NIP, aby uzyskać dostęp do swojego rozliczenia. Jest to idealna opcja dla każdego, kto nie ma czasu lub możliwości na wersję papierową i wizyty w urzędzie. Deklarację można złożyć w wolnej chwili nawet w weekend. Z Twój e-Pit mogą skorzystać podatnicy, rozliczający się na takich formularzach, jak:

  • PIT-28,

  • PIT-36,

  • PIT-38,

  • PIT-37.

Osoby, które uzyskały przychody z najmu, dzierżawy bądź darowizny również mogą rozliczyć się przez Internet.

Dlaczego warto skorzystać z rozliczenia prze Internet

Przede wszystkim pozwala to oszczędzić czas. Nie trzeba wypełniać wszystkiego ręcznie ani poświęcać czasu na stanie w kolejce w Urzędzie Skarbowym. Skorzystanie z tej usługi nie wymaga również żadnych umiejętności z zakresu rozliczeń podatkowych. Wszystko jest już uzupełnione, wystarczy sprawdzić, czy wszystkie dane się zgadzają i zatwierdzić. Deklarację można złożyć w każdej chwili, bez ograniczeń czasowych. To podatnik wybiera dogodny dla niego moment. Może być to zarówno niedzielne popołudnie, jak i poniedziałkowy wieczór, gdyż serwis jest dostępny 7 dni w tygodniu przez 24/h. Dlatego jest to świetny wybór dla wszystkich zabieganych osób. Rozliczenie przez Internet ułatwi również wypełnianie deklaracji podatnikom posiadającym wiele umów o dzieło lub zlecenie. W każdej chwili można także złożyć korektę zeznania przez Internet, bez znaczenia, w jakiej formie składało się deklarację. Usługa stworzona przez Ministerstwo Finansów jest ogromnym ułatwieniem dla wszystkich podatników. Obowiązek podatkowy już nie musi być wcale trudny i czasochłonny.