Przewodnik zakupu aparatu fotograficznego: Jak wybrać między lustrzanką a aparatem bezlusterkowym?Cyfrowe lustrzanki jednoobiektywowe (DSLR) i aparaty bezlusterkowe to dwa główne typy aparatów dostępnych obecnie na rynku. Oba typy aparatów są na swój sposób doskonałe i zaspokajają różne potrzeby fotografów. Który z nich powinieneś wybrać? Dowiedzmy się! Praktycznie każdy fotograf prędzej czy później w swojej karierze staje przed decyzją, jaki aparat kupić. Nawet jeśli niedawno kupiłeś nowy aparat, dobrze jest wiedzieć o wszystkich opcjach, ponieważ nadejdzie czas, kiedy będziesz musiał dokonać kolejnej aktualizacji. Przewodnik zakupu lustrzanki a aparatu bezlusterkowego może okazać się pomocny w tym względzie - zwłaszcza jeśli nadal próbujesz zdecydować, który z tych dwóch typów aparatów lepiej pasuje do Twoich potrzeb.

Co to jest lustrzanka cyfrowa?

Cyfrowa lustrzanka jednoobiektywowa (DSLR) to typ aparatu fotograficznego, który wykorzystuje mechanizm lustra do kierowania światła przechodzącego przez obiektyw do wbudowanego w aparat czujnika obrazu. Powodem nazwy "jednoobiektywowa" jest to, że światło przechodzi przez jeden obiektyw, a nie przez osobne obiektywy do ustawiania ostrości i robienia zdjęć. Obiektyw zmiennoogniskowy może być wbudowany w aparat jako pojedynczy element lub może być wymienny. Lustrzanki cyfrowe są najczęściej używanym typem aparatu zarówno przez zawodowych fotografów, jak i hobbystów. Jest to również najbardziej zaawansowany typ aparatu. Posiadają takie funkcje, jak wymienne obiektywy, składane lustro i czujnik ostrości, które nie występują w innych typach aparatów. Wyróżnia się możliwością oglądania obrazu "na żywo", w przeciwieństwie do obrazu "na żywo" w innych typach aparatów. Obraz "na żywo" to taki, który można natychmiast wyświetlić na ekranie aparatu; w procesie wykonywania zdjęcia nie występuje opóźnienie, jak w przypadku aparatów wykorzystujących przetwornik obrazu. Jest to interesujące, ponieważ to właśnie jakość obrazu odróżnia lustrzankę cyfrową od innych typów aparatów.

Aparaty bezlusterkowe

Aparat bezlusterkowy to aparat cyfrowy, który nie wykorzystuje mechanicznego lustra do kierowania światła przechodzącego przez obiektyw na przetwornik obrazu, jak to ma miejsce w lustrzankach cyfrowych. Zamiast tego używa elektronicznego wizjera (EVF) i/lub elektronicznego wyświetlacza do "podglądu" fotografowanej sceny i stosuje automatyczną ekspozycję z priorytetem dla wybranego obszaru ostrości. Pierwsze komercyjnie dostępne aparaty bezlusterkowe zostały wprowadzone na rynek w 2008 roku. Zasadniczo aparat bezlusterkowy można traktować jak zaawansowany aparat typu point and shoot. Podstawowa różnica polega na tym, że jest on większy i ma wymienne obiektywy, jak lustrzanka cyfrowa. Aparat bezlusterkowy ma więcej funkcji niż aparat typu "point and shoot", ale nie jest tak zaawansowany jak lustrzanka cyfrowa.