Czym jest Ethereum i jak działa? Kompleksowy przewodnik dla początkującychEthereum to blockchain z pewną różnicą. Jak podają sprawdzone informacje krypowaluty, druga co do wielkości kryptowaluta po Bitcoinie, Ethereum jest czymś więcej niż tylko pieniądzem, choć jego monety nazywane są Ether. Umożliwia użytkownikom kodowanie i wykonywanie prostych kontraktów na blockchainie. Te inteligentne kontrakty to wstępnie zapisane instrukcje, które pozwalają na przeprowadzenie transakcji tylko wtedy, gdy spełniony jest inny warunek. Na przykład: Jeśli sprzedałeś swój dom, możesz zaprogramować umowę, aby zwolnić fundusze z escrow tylko wtedy, gdy przedstawisz dowód, że wyprowadziłeś się z domu i podałeś swój nowy adres. Z tego rodzaju logiki wbudowane w umowę, wiele umów prawnych stają się znacznie prostsze i mniej czasochłonne do projektu, zmniejszając koszty dla wszystkich stron, a także dokonywania transakcji bardziej wiarygodne ze względu na zmniejszony zakres błędu lub oszustwa.

Czym jest inteligentny kontrakt?

Inteligentny kontrakt to kontrakt, który może wykonać się sam, bez żadnej interwencji człowieka. Powyższy przykład sprzedaży domu, prosty scenariusz, w którym sprzedający otrzymuje zapłatę dopiero po wyprowadzce, oznacza typową sytuację, w której można zastosować inteligentny kontrakt. Jako kupujący, musisz zdeponować pieniądze na koncie depozytowym strony trzeciej i tylko wtedy, gdy sprzedający wyprowadził się i dostarczył dowód tego samego, fundusze są wydawane sprzedającemu.

Cały ten proces może być zautomatyzowany przy użyciu inteligentnego kontraktu. Gdy strony zgadzają się na umowę, to wstępnie napisany kod zostaje załadowany na blockchain i umowa jest teraz samowykonalne. W momencie, gdy sprzedający wyprowadza się z domu i dostarcza dowód tego samego, umowa zostaje uruchomiona, a fundusze zostają uwolnione do sprzedającego.

Ethereum vs. Bitcoin

Ethereum to technologia blockchain, która jest używana do uruchamiania inteligentnych kontraktów i zdecentralizowanych aplikacji (dApps). Natomiast Bitcoin jest cyfrową walutą, którą można zamienić na gotówkę. Te dwie są często porównywane jako dwie największe kryptowaluty na świecie. Token Ethereum nazywa się "ether", podczas gdy Bitcoin nazywa się "bitcoin". Bitcoin jest cyfrową gotówką, która może być używana do różnych rodzajów zakupów za pomocą portfeli takich jak Coinbase. Z drugiej strony Ethereum to zdecentralizowana sieć, która może być używana do tworzenia i uruchamiania aplikacji i inteligentnych kontraktów.

Ethereum Classic

Ethereum Classic to publiczna sieć blockchain ze zdecentralizowanym konsensusem i cyfrową gotówką zwaną "klasycznym eterem". Oryginalna wersja Ethereum miała wbudowany kod programistyczny o nazwie "the DAO" (decentralized autonomous organization), który był zdecentralizowanym funduszem inwestycyjnym wykorzystującym sieć Ethereum do inwestowania w inne projekty blockchain. Mimo że DAO zebrało w kampanii crowdfundingowej 150 milionów dolarów, zostało zhakowane, a 50 milionów dolarów z funduszy zostało utraconych na zawsze. Wywołało to ogromną debatę w społeczności Ethereum, jak poradzić sobie z tą sytuacją. Społeczność podzieliła się na dwie części, jedna grupa chciała anulować fundusze, a druga chciała pozwolić, aby pozostało tak jak jest. Druga grupa wygrała debatę i sieć poszła do przodu z niczym. Jednak pierwsza grupa uważała, że to ich prawo do otrzymania środków z powrotem i postanowiła stworzyć własną sieć blockchain o tej samej nazwie - Ethereum classic.