Wyznaczanie realistycznych celów czyli o planach noworocznych słów kilkaPodczas ustalania celów noworocznych ważne jest, aby ustawić realistyczne cele. Pomoże to zapobiec zniechęceniu, jeśli nie spełnisz swoich oczekiwań i poczujesz się jak porażka. Wyznaczanie zbyt wzniosłych i nierealistycznych celów może również prowadzić do poczucia rozczarowania, wstydu i winy, jeśli ich nie spełnisz. Przy wyznaczaniu realistycznych celów pomocne może być zadanie sobie następujących pytań: Co chcę osiągnąć? Czy jest to coś, co faktycznie chcę osiągnąć? Co mogę zrobić, aby ten cel był osiągalny? Ważne jest również, aby pamiętać o sposobie, w jaki formułujesz swoje cele. Na przykład, jeśli postawisz sobie za cel utratę 10 funtów, może to nie być najlepszy cel. O wiele lepiej jest ująć cel w ramy czegoś w rodzaju "Chcę jeść zdrowiej i ćwiczyć trzy razy w tygodniu".

 

Ustal sobie plan i ramy czasowe

Dla każdego celu, który chcesz osiągnąć, ważne jest, aby ustawić sobie plan z linią czasu. Pomoże to utrzymać odpowiedzialność i zapewni, że nie będziesz zalegać z postępami. Możesz wyznaczyć cele dla różnych obszarów swojego życia, takich jak życie zawodowe, zdrowie, kondycja, relacje i inne. Pomocne może być zapisanie ich w dzienniku lub stworzenie tablicy na Pinterest. Ustalając plan i oś czasu, będziesz w stanie zobaczyć, gdzie chcesz być. Pomoże to zmotywować i zainspirować Cię do osiągnięcia swoich celów. Ważne jest, aby być realistycznym i adaptacyjnym, gdy ustalasz linię czasu.

  • Jeśli nie ustalisz harmonogramu lub jeśli ustalisz zbyt ambitny harmonogram, możesz doświadczyć uczucia rozczarowania i zwątpienia w siebie, gdy nie spełnisz swoich oczekiwań.

  • Ustalenie harmonogramu może również pomóc w podzieleniu większych celów na mniejsze, bardziej wykonalne zadania i stworzyć poczucie pilności.

  • Pomoże to zachować odpowiedzialność i utrzymać się na drodze do osiągnięcia celów.

Ustalanie priorytetów zadań

Kiedy ustalasz osiągalne cele noworoczne, ważne jest, aby nadać priorytety zadaniom i projektom, które musisz ukończyć. To pomoże Ci pozostać skupionym i na dobrej drodze. Może pomóc Ci uniknąć uczucia przytłoczenia i może zapobiec rozpraszaniu się przez mniej ważne zadania. Na przykład, jeśli chcesz napisać książkę, może pomóc zaplanować czas na pisanie w każdym tygodniu. Pomoże Ci to zachować koncentrację i motywację do ukończenia zadania. Podobnie, może pomóc zaplanować czas na pracę nad innymi celami i zadaniami. To może pomóc zapobiec rozproszeniu uwagi i może pomóc Ci pozostać skupionym na swoich priorytetach.