Czym jest kalkulator OC/AC i jak działa?Zbliżający się koniec polisy OC to sygnał, że konieczne jest zainteresowanie się kupnem nowego ubezpieczenia. Współcześnie polisę zakupić można zarówno w biurze ubezpieczyciela, jak i przez Internet. Zanim jednak wykupimy polisę, warto wiedzieć, z czego wynika jej wysokość i w jakim zakresie ona chroni.

W jaki sposób chroni polisa OC?

Ubezpieczenie OC to polisa, której zadaniem jest ochrona innych użytkowników drogi. Jeśli posiadacz polisy spowoduje kolizję czy wypadek, to właśnie jego ubezpieczenie pokryje podstawowe straty finansowe. Brak ważnego ubezpieczenia OC sprawia, że za szkody wyrządzone na drodze konieczne będzie zapłacenie z własnej kieszeni. Polisa OC to ubezpieczenie roczne lub miesięczne (druga opcja dostępna jest jedynie dla posiadaczy samochodów zabytkowych oraz osób, które kupiły samochód i na czas rejestracji i spraw urzędowych potrzebuję polisy tymczasowej.

Gdzie kupić można polisę OC?

Ubezpieczenie OC/AC zakupić można na dwa sposoby. Pierwszy to wizyta w biurze ubezpieczyciela – agent ubezpieczeniowy przedstawia ofertę dla nas, informuje o istotnych detalach. Drugi sposób to kalkulator OC/AC, czyli możliwość obliczenia składki polisy i zakup ubezpieczenia przez Internet. To wygodna forma, która pozwala na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Na jakiej podstawie wyliczana jest składka OC? Okazuje się, że nie jest ona stała i wynika z licznych zmiennych. W czasie tworzenia oferty OC bierze się pod uwagę wiek i doświadczenie posiadacza samochodu, uzbierane przez niego zniżki, ale też wiek, markę i pojemność silnika samochodu. W przypadku kalkulatorów internetowych wystarczy podać dwie informacje – datę urodzenia posiadacza pojazdu oraz numer rejestracyjny pojazdu. Pozostałe dane kalkulator ściąga z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.