Jak wybrać odpowiedni antyperspirant dla mężczyzn i czym różni się on od dezodorantu?Dobry antyperspirant to jeden z podstawowych elementów męskiej kosmetyczki. Szczególnie w przypadku tych spędzających długie dnie w garniturach, intensywnie trenujących czy mających tendencję do nadmiernej potliwości. Ten musi w takich sytuacjach chronić przed potem i brzydkim zapachem nawet przez cały dzień. Jak więc wybrać odpowiedni antyperspirant i czym ten kosmetyk różni się od dezodorantu?

Antyperspirant, a dezodorant — kluczowe różnice

Bardzo często obie nazwy są stosowane wymiennie. Pomiędzy tymi dwoma kosmetykami możemy jednak wyróżnić istotne różnice, które sprawiają, że nie można traktować ich jako ten sam produkt. Zadaniem antyperspirantu jest zablokowanie gruczołów potowych odpowiedzialnych za wydzielanie potu. Dlatego z antyperspirantu korzysta się w newralgicznych punktach, na przykład pod pachami.

Dezodorant z kolei nie ma działania polegającego na blokowaniu wytwarzania potu. Zajmuje się innym problemem. Nie każdy o tym wie, że pot sam w sobie jest bezwonny. Nieprzyjemny zapach powstaje dopiero wtedy, gdy wejdzie w reakcję ze znajdującymi się na ciele bakteriami. To właśnie one są odpowiedzialne za woń, która utożsamiana jest ze spoconym ciałem. Dlatego w dezodorancie znajdziemy substancje zapachowe, a także związki, które mają działanie bakteriobójcze. Kosmetyk ten neguje więc nieprzyjemny zapach związany z poceniem się.

Ze względu na swoje właściwości, antyperspirant i dezodorant mają różne zastosowania. Pierwszy kosmetyk lepiej sprawdzi się w upalne dni oraz w trakcie uprawiania sportu. Drugi to za to lepszy wybór, jeśli nie mamy problemu z nadmierną potliwością, a temperatury na zewnątrz nie należą do szczególnie wysokich.

Na co zwracać uwagę przy wyborze antyperspirantu?

Podstawową kwestią, na którą zwracamy uwagę, przeglądając sklepowe półki, jest to, jak długo działa dany produkt. W teorii najlepsze są antyperspiranty, które zapewniają ochronę nawet do 72 godzin. Trzeba jednak pamiętać, że kosmetyk przestanie działać szybciej, jeśli zmyjemy go ze skóry. Dlatego najczęściej wystarczą produkty, które chronią nas przez przynajmniej 48 godzin.

Sam czas działania to nie wszystko. Antyperspirant dla mężczyzn wybieramy też ze względu na to, jaki ma zapach. Niektórzy preferują kosmetyki bezwonne. To dość bezpieczny wybór, gdyż unikamy sytuacji, w której zapach antyperspirantu zmieszał by się z ulubionymi perfumami.

Jak prawidłowo stosować antyperspirant?

Prawidłowe stosowanie antyperspirantu jest równie istotne, co wybór dobrego kosmetyku. Podany czas działania produktu nie dotyczy sytuacji, w których zostanie on zmyty ze skóry. Dlatego antyperspirant przestaje działać po umyciu się, czy nawet po tym jak na pokryte nim miejsca dostanie się pot. Dlatego kluczem do prawidłowego stosowania kosmetyku jest też dbanie o higienę osobistą. To tak naprawdę podstawa, o której nikt nie powinien zapominać.

Kolejna ważna kwestia, o której musimy pamiętać, dotyczy używania antyperspirantów w formie płynnej lub stałej, czyli w kulce bądź w sztyfcie. Takie kosmetyki są uważane za skuteczniejsze. Po ich nałożeniu trzeba jednak odczekać przynajmniej chwilę przed założeniem koszulki czy t-shirtu, by antyperspirant odpowiednio się wchłonął. Dopiero wtedy możemy mieć pewność, że kosmetyk skutecznie zabezpieczy nas przed potem, a przy okazji nie pozostawi śladów na ubraniach.

Z antyperspirantu należy korzystać rano i wieczorem, za każdym razem nakładając go na suchą i czystą skórę. Użycie go na zapoconym miejscu wcale nie polepszy sytuacji, a wręcz może sprawić, że zapach będzie jeszcze gorszy.