Jak zaprojektować przytulny tarasKiedy nadchodzą miesiące letnie, ludzie wolą spędzać czas na świeżym powietrzu niż w ogrzewanych pomieszczeniach. Jeśli masz dom, możesz przynajmniej stworzyć niewielką przestrzeń, w której będziesz mógł się zrelaksować. Nie zawsze jednak można cieszyć się tak dużą przestrzenią, dlatego warto wybrać przytulny taras.

Projekt

Przed przystąpieniem do projektowania tarasu należy zdecydować się na określony styl, aby nie wprowadzać niepotrzebnego chaosu. Często taras jest przedłużeniem pokoju dziennego, dlatego warto o nim pomyśleć. Oczywiście można też zdecydować się na zupełnie inny wzór. Najważniejsze jest, aby być konsekwentnym i nie tworzyć dużych kontrastów. Mieszanka stylów sprawia wrażenie bałaganu, co nie jest wskazane w takim miejscu jak taras, który ma służyć przyjemnemu relaksowi.

Następnym krokiem powinien być zakup mebli wypoczynkowych. Liczba i wielkość tych mebli zależy nie tylko od wielkości tarasu, ale także od koncepcji projektowej. Jeśli wolisz bardziej ascetyczną aranżację, może wystarczyć ława lub mały stolik kawowy i kilka krzeseł lub foteli. Z drugiej strony, jeśli chcesz mieć więcej mebli, wybierz wygodny zestaw mebli ogrodowych, w skład którego wchodzi również sofa i akcesoria, takie jak fotel, huśtawka itp.

Jakie meble będą najlepsze?

Wybór jest ogromny, dlatego przed zakupem najlepiej zrobić rozeznanie i wybrać najbardziej odpowiedni materiał. Wiele osób decyduje się na elegancki, lekki technorattan. Przypomina drewno, wygląda bardzo naturalnie i dobrze prezentuje się w ogrodzie lub na tarasie. Miękki materiał polietylenowy zapewnia wygodę. Meble tego typu są bardzo odporne na warunki atmosferyczne, więc nie musisz się martwić, że deszcz lub promienie UV je uszkodzą, a ponadto możesz polegać na ich jakości i wyglądzie. Zestawy lub pojedyncze meble ogrodowe można kupić w dobrych sklepach z meblami lub internetowych. Zestawy składają się zazwyczaj z narożnika i ławki. Czasami stosuje się również nadmuchiwane taśmy nośne. Stoliki kawowe są dostępne w wielu różnych kształtach: kwadratowe sześciany, prostokątne ławy z nogami lub bez. Jeśli wybierzesz stół ze szklanym blatem, będzie on wyglądał bardziej elegancko i doda pomieszczeniu odrobinę nowoczesności.

Pomyśl także o leżakach ogrodowych i miękkich poduszkach, które można położyć na meblach, ale także na podłodze. Nie tylko poszerzają one strefę komfortu, ale mogą też pełnić inną funkcję: Mogą one stanowić ciekawą dekorację tarasu.

Urocze akcesoria

Dekoracje są tak samo ważne jak meble. W miejscu do siedzenia powinno znaleźć się kilka elementów, które dodadzą koloru i charakteru. Warto zainwestować na przykład w drewniane skrzynie wykonane z palet. Są tanie i wyglądają świetnie. Na tarasie dobrze wyglądają również kwiaty w ozdobnych doniczkach lub małe drzewka. Nie potrzeba ich zbyt wiele. Rośliny ożywiają przestrzeń, nadają jej naturalny wygląd i tworzą harmonijną atmosferę.

Pomyśl o gustownych rzeźbach z drewna lub mosiądzu i szklanych kloszach ze świecami zapachowymi. Czasami wystarczy jeden element, aby dodać wnętrzu smaku i wyjątkowości.