3 powszechne błędy, które mogą prowadzić do chorób zawodowych‍Wraz z rozwojem globalizmu naturalnym zjawiskiem jest posiadanie przez przedsiębiorstwa biur w różnych regionach lub zatrudnianie pracowników z różnych obszarów. W takich okolicznościach istnieje zwiększone ryzyko zachorowania pracowników na choroby zawodowe. Dzieje się tak dlatego, że choroby zawodowe są wywoływane przez określone warunki pracy - takie, których zazwyczaj nie spotyka się w życiu codziennym. Warunki te lub ryzykowne substancje mogą prowadzić do zachorowania pracownika i dlatego są znane jako "zagrożenia zawodowe". Takie ryzyko jest powszechne w takich dziedzinach jak górnictwo czy budownictwo. Jeśli masz pracowników, którzy pracują w dziedzinach, w których występują choroby zawodowe, to ważne jest, aby wiedzieć, czym one są i jak się przed nimi chronić.

Jakie są częste choroby zawodowe?

Istnieje wiele różnych rodzajów chorób zawodowych, ale ogólnie można je podzielić na trzy kategorie: choroby zakaźne, toksyczne i metaboliczne. Choroby zakaźne są wywoływane przez czynniki zakaźne, takie jak bakterie lub wirusy. Toksyczne choroby zawodowe są spowodowane przez substancje toksyczne, takie jak metale ciężkie, pestycydy lub chemikalia. Często nasilają się one w wyniku długotrwałego narażenia na działanie tych substancji, dlatego są szczególnie powszechne w zawodach, w których pracownicy mają z nimi do czynienia na co dzień. Choroby metaboliczne, takie jak cukrzyca i choroby serca, są spowodowane stanem metabolicznym jednostki. Na choroby te mogą mieć wpływ takie czynniki jak cechy genetyczne danej osoby i wybór stylu życia. Jak zapobiegać chorobom zawodowym:

  • Wdrożenie systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy
  • Poprawa świadomości pracowników i kadry kierowniczej
  • Wdrożenie skutecznej polityki BHP
  • Wprowadzenie planów reagowania w sytuacjach awaryjnych
  • Zapobieganie problemom psychologicznym pracowników
  • Promowanie odporności wśród pracowników

Pracownicy powinni dokonywać oceny ryzyka

Pracując z niebezpiecznymi substancjami lub w niebezpiecznych środowiskach, pracownicy muszą ocenić ryzyko zachorowania na chorobę zawodową. Istnieje wiele czynników, które mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na chorobę zawodową - w tym rodzaj obsługiwanej substancji, wielkość narażenia, czas trwania narażenia i metoda narażenia. Na przykład pracownicy pracujący z rozpuszczalnikami są narażeni na wysokie ryzyko zachorowania na pewne zaburzenia, takie jak zaburzenia centralnego układu nerwowego, choroby skóry, a nawet raka. Pracownicy mogą również określić stopień swojego ryzyka, korzystając z poniższych informacji.