Bardzo często zdarza się, że rodzice ignorują objawy zaburzeń psychicznych u swoich dzieci. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku młodych ludzi, ponieważ często mylone jest to z buntem młodzieży. Problemem jest również to, że rodzice nie rozmawiają ze swoimi dziećmi, dystansują się od nich, co może powodować wiele niedogodności. Oczywiste jest, że nie należy bagatelizować niektórych objawów, ponieważ może to prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem psychicznym i późniejszych problemów w wieku dorosłym. Jeśli zauważysz u swojego dziecka problemy ze zdrowiem psychicznym, koniecznie zwróć się o pomoc do psychologa, a nawet skorzystaj z usług psychiatrii w Warszawie, aby zapewnić mu jak największy komfort psychiczny, jest to niezbędny krok w leczeniu. Jakie są najczęstsze zaburzenia psychiczne u młodych ludzi? Co może dotknąć każdego i jakie daje objawy?
Depresja oraz zaburzenia lękowe
Zaburzenia lękowe są bardzo częste u młodych ludzi. Wywołują zarówno objawy fizyczne, jak i psychiczne. Najczęstsze to: lęk przed rozłąką w dzieciństwie, w tym przypadku dziecko odczuwa nadmierny lęk przed rozłąką z bliskimi, żyje w ciągłym strachu o ich życie; lęk uogólniony, który nie ma racjonalnych podstaw, ale nie można go kontrolować, utrzymuje się przez długi czas; zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne, które objawia się charakterystycznymi obsesjami, które, zmniejszają uczucie nieuzasadnionego, pozornie irracjonalnego strachu. Ostatnią częstą chorobą jest depresja, która jest bardzo niebezpieczna i może prowadzić do tragedii. Objawia się głównie długotrwałym smutkiem, drażliwością, napadami złości, zachowaniami uniemożliwiającymi kontakt z ludźmi, dziecko staje się obojętne, apatyczne, przestaje cieszyć się rzeczami, które kiedyś sprawiały mu radość. Przesadnie reaguje na wszelkie krytyczne uwagi pod jego adresem.
Problemy z odżywianiem
Niektórzy nastolatkowie cierpią na zaburzenia odżywiania, zwykle spowodowane niezaspokojonymi potrzebami psychologicznymi. Oczywiście najsłynniejsza tutaj jest chyba znana wszystkim anoreksja. Śmiertelność tej choroby jest dość wysoka. Można mówić o tym, kiedy spożycie kalorii jest znacznie zmniejszone z powodu obawy przed przybraniem na wadze. Z kolei bulimia to zaburzenie, w którym dochodzi do przejadania się, a następnie głodu, wymiotów, stosowania środków przeczyszczających lub nadmiernej aktywności fizycznej. Poza tym mamy też kompulsywne objadanie się, które polega na zjadaniu zbyt dużej ilości wysokokalorycznych pokarmów, często w różnych dietach, a nie przy innych. Zaburzenia odżywiania mogą powodować wiele problemów fizycznych, a nawet śmierć, dlatego tak ważne jest, aby nigdy nie lekceważyć ich istnienia.
Problemy z zachowaniem
Są to zaburzenia zachowania, które zwykle nie odpowiadają wiekowi dziecka. Najważniejszymi z takich zachowań są agresja, antyspołeczność i obecność buntu. Wysoki stopień spełnienia tylko jednego kryterium często wystarcza do rozpoznania takiego zaburzenia. Można to zaobserwować, gdy dziecko często wdaje się w bójki i znęca się nad innymi ludźmi lub zwierzętami, ma skłonność do kradzieży i często kłamie, bawi się w wizyty szkolne, ucieka z domu i jest nieposłuszne. Chłopcy są diagnozowani w młodym wieku znacznie częściej niż dziewczęta.
- Zewnętrzny materiał partnerski