Marzysz o pracy elektryka, ale nie wiesz, jak nim zostać? Z naszego poradnika dowiesz się, co musisz zrobić, aby zdobyć kwalifikacje oraz na jakie benefity możesz liczyć.
Kim jest elektryk?
Elektryk to zawód dający uprawnienia do montażu osprzętu elektrycznego, naprawy instalacji elektrycznych oraz konserwacji sieci energetycznych. Elektryk musi mieć odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania prac elektrycznych oraz znać przepisy i normy dotyczące bezpieczeństwa, BHP i ochrony ppoż. Osoba kształcąca się w tym kierunku może znaleźć zatrudnienie w różnych branżach takich jak budownictwo, przemysł, energetyka czy transport.
Jak zostać elektrykiem?
Aby zostać elektrykiem, należy wybrać odpowiednią ścieżkę edukacyjną i zdobyć niezbędne uprawnienia. Istnieje kilka dróg rozwoju dla osób zainteresowanych tym zawodem:
- technikum – pozwala uzyskać tytuł technika elektryka po 4 latach nauki. Po ukończeniu szkoły należy zdać egzamin maturalny i egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe;
- studia wyższe – pozwalają uzyskać tytuł inżyniera lub magistra inżyniera kolejno po 3,5 lub 5 latach nauki. Jednak, aby móc się nim posługiwać, należy obronić pracę dyplomową;
- kurs na elektryka – pozwala uzyskać kwalifikacje w zakresie montażu, uruchamiania i konserwacji instalacji, maszyn oraz urządzeń elektrycznych (ELE.02) lub eksploatacji maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych (ELE.05). Trwa od kilku miesięcy do 1,5 roku i również kończy się egzaminem.
Poza wykształceniem kierunkowym monter instalacji elektrycznych musi mieć uprawnienia do wykonywania prac elektrycznych nadzorowanych lub nienadzorowanych. Nadaje je Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP) lub Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP) na podstawie zdania egzaminu teoretycznego i praktycznego.
Uprawnienia dzielą się na grupy zależnie od:
- napięcia roboczego (G1 – do 1 kV, G2 – powyżej 1 kV,)
- zakresu czynności (E – eksploatacja, D – dozór, M – montaż).
Są ważne przez 5 lat i należy je okresowo odnawiać.
Jakie są zalety pracy elektryka?
Praca jako elektryk ma wiele zalet takich jak:
- stabilne zatrudnienie – to zawód często poszukiwany na rynku pracy, zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Elektrycy mogą pracować na etacie, jako freelancerzy lub prowadzić własną działalność gospodarczą,
- atrakcyjne zarobki – osoby z dużym doświadczeniem i dodatkowymi kwalifikacjami (po kursach) mogą liczyć na wysokie wynagrodzenie. Średnia pensja brutto elektryków w Polsce wynosi ok. 5000 zł netto miesięcznie,
- rozwój – jest to zawód dający wiele możliwości rozwoju zawodowego i podnoszenia kwalifikacji. Osoby zajmujące się montażem osprzętu elektrycznego mogą się specjalizować w różnych dziedzinach, takich jak automatyka, elektroenergetyka, elektromechanika, elektronika, fotowoltaika czy klimatyzacja,
- pasja – elektryk to zawód dla zainteresowanych techniką i elektrycznością, którzy lubią samodzielnie rozwiązywać problemy i pracować z różnymi urządzeniami.
Kursy na elektryka – gdzie szukać?
Jednym z możliwych sposobów na zdobycie kwalifikacji zawodowych jest skorzystanie z oferty szkoleniowej firmy Schneider Electric, która jest liderem w dziedzinie elektryki i urządzeń cyfrowych dla przemysłu, budownictwa i energetyki. Firma Schneider Electric oferuje różne formy szkoleń dla przyszłych i już pracujących wykonawców instalacji elektrycznych takie jak:
- kursy online dla elektryków – są to bezpłatne szkolenia e-learningowe, które można realizować w dowolnym czasie i miejscu, mające pomóc poszerzać wiedzę i zdobywać nowe umiejętności z zakresu doboru, montażu, konserwacji i eksploatacji aparatury, urządzeń i instalacji elektrycznych. Najczęściej obejmują takie tematy jak: efektywność energetyczna instalacji elektrycznej w budynkach, ograniczniki przepięć, inteligentny budynek w systemie KNX czy monitoring sieci,
- Szkolenia odpłatne stacjonarne i online – są to profesjonalne kursy prowadzone przez doświadczonych trenerów, które można realizować stacjonarnie lub online. Szkolenia odpłatne mają pomóc zapoznać uczestników z najnowszymi technologiami i osprzętem elektrycznym firmy Schneider Electric oraz rozwijanie ich praktycznych umiejętności z zakresu sterowania, automatyki i zabezpieczeń w przemyśle, budownictwie i energetyce. Po ukończeniu każdego szkolenia uczestnik otrzymuje certyfikat uczestnictwa wraz z materiałami dydaktycznymi.
Jeśli jesteś zainteresowany kursem dla elektryków lub chcesz zamówić wysokiej jakości osprzęt elektryczny potrzebny w codziennej pracy, zapoznaj się z pełną Schneider Electric już teraz!
- Artykuł sponsorowany