Królik domowy - co warto wiedzieć ?

Króliki domowe są popularnym zwierzakiem. Są małe i łatwe w pielęgnacji, dzięki czemu są doskonałymi zwierzakami dla dzieci. Króliki domowe mogą być szkolone na kuwetę i będą korzystać z kuwety, jeśli taka jest zapewniona. Będą również musiały być codziennie karmione świeżymi warzywami, które można hodować w ogrodzie lub kupić w sklepie spożywczym. Króliki nie powinny mieszkać w pomieszczeniach zamkniętych na obszarach o ostrych zimach, ponieważ nie mają futra ani tłuszczu, aby je ogrzać. Króliki nie powinny również mieszkać w domach z kotami, ponieważ koty często polują na małe zwierzęta, takie jak króliki.

Jak dbać o króliki?

Króliki to urocze stworzenia, które widzimy w wielu bajkach dla dzieci. Są często postrzegane jako zwierzęta domowe i znane są z miękkiego futra i uroczych uszu. Króliki mają długą historię z ludźmi, sięgającą epoki kamienia! Po raz pierwszy zostały udomowione we Francji, ale istnieją dowody na to, że były trzymane w celach spożywczych już w 5500 p.n.e. Królik domowy to mały ssak, który mieszka w domu. dieta musi być ściśle kontrolowana, źle prowadzona zagraża ich zdrowiu i życiu. Króliki powinny być karmione sianem i warzywami, co może prowadzić do otyłości, niedrożności jelit i innych poważnych problemów zdrowotnych. W klatce naszego podopiecznego zawsze powinna być woda w miseczce. Bardzo popularne są paśniki i kule na sianko. Samo sianko możemy kupować w sklepie zoologicznym. Jeśli mamy je gdzie trzymać warto kupić siano od rolnika - będzie dużo tańsze niż to w małych paczkach w sklepie.

Jak zachować zdrowie i szczęście królika domowego?

Króliki to jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych na świecie. Są też jednymi z najbardziej zaniedbanych. Najlepszym sposobem na utrzymanie królika w zdrowiu jest zapewnienie mu domu i zdrowa dieta.

Poniższe wskazówki pomogą Ci utrzymać królika w domu szczęśliwym i zdrowym:

- Upewnij się, że mają wystarczająco dużo miejsca w klatce

- Codziennie dostarczaj świeże siano, warzywa i wodę

- Zadbaj o ich odpowiednią dietę

Króliki potrzebują ruchu, ale zwykle go nie mają. Nie są jak psy, które same będą wędrować po podwórku, które potrafią gonić za piłką lub trzymać się biegnącego obok człowieka. Króliki potrzebują zabawek i czasu na zabawę, aby nie nudzić się i nie wpadać w kłopoty. Znudzony królik może poprzegryzać nam kable lub zniszczyć meble. Decydując się więc na to zwierzątko zastanówmy się, czy jesteśmy w stanie poświęcić mu tyle czasu ile wymaga. Dobrze żywiony i zadbany królik będzie z nami przez długie lata.